Elementy kursu
- Zajęcia teoretyczne obejmują cykl wykładów zgodnych z Programem Kursu. Wykłady odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki w godzinach wieczornych (start o godz. 18:00) w salach wykładowych na Politechnice Rzeszowskiej. Prowadzone są przez naszych przewodników – specjalistów w konkretnych tematach i dziedzinach. Uczestnictwo w wykładach nie jest obowiązkowe, jednak przynosi korzyści zdobycia odpowiedniej wiedzy, a także obniżenia progu punktowego przy zaliczaniu testów.
- Zajęcia praktyczne mają formę: wyjazdów, przejść pieszych, wycieczek autokarowych oraz obozów szkoleniowych. Organizowane są na weekendach mniej więcej co dwa tygodnie w czasie trwania roku akademickiego (z wyłączeniem wakacji). Wyjazdy odbywają się zazwyczaj na terenie uprawnień, ale czasami decydujemy się na wypad zagraniczny (Słowacja, Ukraina). Do zaliczenia kursu wymagane jest uczestnictwo w min. 50% wszystkich wyjazdów. Najczęściej wyruszamy z Rzeszowa w piątki ok. godziny 18:00 i wracamy w niedzielę wieczorem (wykorzystujemy głównie dni wolne od pracy). Na wyjazdach często korzystamy z noclegów w schroniskach i agroturystykach, ale śpimy także pod namiotami. W związku z tym niczym nadzwyczajnym dla nas jest przemieszczanie się z ciężkim plecakiem, nocą, poza szlakami.
- Indywidualne przejście organizowane zawsze podczas długiego weekendu majowego na Biwakówce w Bieszczadach. To wtedy każdy z kursantów musi zaliczyć jednodniowe, samotne przejście, podczas którego zdobywa wyznaczone mu punkty. Sprawdza to umiejętność orientacji w terenie, poruszania się poza szlakami oraz korzystania z mapy i kompasu.
- Praktyka przewodnicka czyli inaczej bazowanie, które należy zaliczyć podczas wakacji. Do wyboru są dwie nasze bazy noclegowe: w Wisłoczku lub w Zyndranowej. Minimalny okres bazowania to 7 dni, w systemie zazwyczaj od soboty do soboty. Praktyka ta polega na opiece nad ww. obiektami oraz obsłudze ruchu turystycznego.
- Dzień pracy na rzecz Koła czyli udział w wszelkiego rodzaju robotach. Może to być rozbijanie lub zwijanie bazy w Wisłoczku, mogą to być roboty przy drewnie w Zyndranowej, może to być całkiem inny dzień podczas którego wykonasz jakąś pracę w ramach wolontariatu (np. koszenie trawy, pomoc przy remontach itp.).
- Testy sprawdzające wiedzę z wykładów, zaplanowane zgodnie z Programem Kursu. Każdy test składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru z trzema możliwymi odpowiedziami. Aby go zaliczyć trzeba poprawnie odpowiedzieć na min. 75% pytań. Tylko osoby, które były na wszystkich wykładach z danego działu mogą liczyć na zaliczenie przy 60% poprawnych odpowiedziach.
- Egzamin wewnętrzny, którego zaliczenie umożliwia zakończenie kursu. Po zdanym egzaminie uzyskuje się blachę przewodnicką naszego Koła. Ponadto zaświadczenie ukończenia kursu daje możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego przed Komisją powołaną przez władze wojewódzkie i zdobycia uprawnień przewodnickich.