Strona główna » Działalność naszego Koła w 2019 roku

Działalność naszego Koła w 2019 roku

29 stycznia 2020

W poniższym zestawieniu wymieniamy najważniejsze wydarzenia, prace i  remonty, które zostały wykonane w ubiegłym roku w ramach działalności naszego Stowarzyszenia.

W styczniu 2019 roku odbył się wewnętrzny egzamin przewodnicki dla kursu 2017/2018, który pozytywnie zaliczyło pięć osób: Katarzyna Ławniczak, Monika Gliniak, Justyna Bieniek, Agnieszka Tyrała oraz Łukasz Łagożny.

Przez cały rok kontynuowaliśmy prowadzenie kursu przewodnickiego 2018/19, zakończonego drugim w tym roku wewnętrznym egzaminem przewodnickim (grudzień 2019), który zdało cztery osoby: Agata Mondzelewska, Joanna Szostek, Katarzyna Winiarska, Jan Koza. Ponadto jeszcze jedna osoba ma szansę na blachę po pozytywnym zaliczeniu poprawki.

Najbliższy kurs przewodnicki planujemy rozpocząć jesienią 2020 roku. Należy zaznaczyć, że organizowanie kursu przewodnickiego stanowi jeden z głównych filarów naszej działalności, w którą zaangażowana jest spora ilość naszych przewodników oraz sympatyków poprzez prowadzenie wykładów oraz wyjazdów szkoleniowych. Bez tej aktywności oraz poświęcenia nie byłoby możliwe zorganizowanie tego szkolenia.

W czerwcu na zebraniu walnym dokonaliśmy wyboru nowego zarządu, którego skład przedstawia się następująco: Prezes – Monika Gliniak oraz czterech członków zarządu: Agnieszka Gancarz, Stanisław Kuś, Daniel Kuźniar, Szczepan Niemiec. Nowym opiekunem bazy w Wisłoczku został Stanisław Kuś.

Zorganizowaliśmy doroczne otwarte rajdy górskie – Puchar Panny, Powitanie Wiosny, Biwakówkę, Harce Jesienne oraz Manewry Beskidnika. Ponadto odbyło się kilka wyjazdów typowo szkoleniowych w ramach prowadzonego kursu przewodnickiego.

W sezonie turystycznym działały nieprzerwanie obie nasze bazy: schronisko w Zyndranowej  (29 czerwca – 29 września) oraz baza w Wisłoczku (29 czerwca – 1 września). Ponadto chata w Zyndranowej funkcjonowała także podczas majówki, weekendu Bożego Ciała, długiego weekendu listopadowego oraz od 24 grudnia 2019 do 6 stycznia 2020 r. Jak co roku przed sezonem turystycznym odbyły się prace przygotowujące obie bazy do przyjęcia turystów obejmujące m.in. przygotowanie zapasu drewna w Zyndranowej na cały sezon (12 kubików), naprawę infrastruktury na bazie w Wisłoczku (schody, mostek).

Kontynuowaliśmy prace remontowe przy schronisku w Zyndranowej. Jesienią wymieniliśmy część szalunku  na ścianie frontowej, gdzie dotychczas znajdował się kosz na śmieci. Był to jednocześnie ostatni etap sukcesywnej, trwającej 3 lata, wymiany całości szalunku wraz z oknami.

Rozpoczęliśmy wymianę instalacji elektrycznej wewnątrz budynku.

Wewnątrz schroniska odnowiliśmy Małą Salę – położona została nowa podłoga wraz z ociepleniem, ściany zostały odmalowane. Stare piętrowe łóżko zostało przeniesione do dużej sali i będzie zastąpione nowym, większym, mogącym pomieścić więcej osób. Zakupiony został cały materiał drewniany i zlecone jest już jego wykonanie.

Pozyskaliśmy środki finansowe w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Podkarpackiego w dziedzinie turystyki na zadanie pn. „Modernizacja pola biwakowego przy Schronisku w Zyndranowej wraz z renowacją szlaków dojściowych”. Realizacja projektu objęła:

– odnowienie obydwu szlaków dojściowych z granicy do schroniska (żółty oraz czarny)

– zamontowanie wyciągu dymu we wiacie ogniskowej wraz z podniesieniem paleniska oraz montażem metalowego rusztu, a także wykonaniem nowych ław i stołów

– rewitalizację werandy (przyzby) – zrobiona została nowa posadzka, a stare fotele ustąpiły miejsca estetycznym, drewnianym ławom i stołom, na ścianie przyzby powieszona została mapa okolicy Zyndranowej, krótki regulamin korzystania z infrastruktury przyschroniskowej oraz zamontowana została skrzynka z pieczątką schroniskową

– wymianę zewnętrznego, starego kosza na nowy metalowy

– wykonanie bruku z kamienia rzecznego wzdłuż schroniska

– zakup dwóch stojaków rowerowych (łącznie dla 10 rowerów)

W marcu 2019 roku opuściliśmy dotychczasową siedzibę naszego koła, która znajdowała się w piwnicy pod klubem Plus i przenieśliśmy się do nowej kanciapy zlokalizowanej w piwnicy akademika Pingwin przy ul. Akademickiej 5.

Dziękując za dotychczasową pomoc zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz Facebook-a, gdzie na bieżąco informujemy o podejmowanych działaniach. Zapraszamy także do skorzystania z gościnności zarówno chatki w Zyndranowej jak również bazy namiotowej w Wisłoczku.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Za pomocą przeglądarki internetowej możesz określić konkretne warunki przechowywania plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close