Elementy kursu
- Zajęcia teoretyczne obejmują cykl wykładów zgodnych z Programem Kursu. Wykłady odbywają się podczas zjazdów weekedowych sobota – niedziela w godzinach od 9:00 do 17:00 w salach wykładowych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prowadzone są przez naszych przewodników – specjalistów w konkretnych tematach i dziedzinach. Uczestnictwo w wykładach jest obowiązkowe. Minimalna frekwencja na zajęciach teoretycznych wymagana do zaliczenia kursu wynosi 70%.
- Zajęcia praktyczne mają formę: wyjazdów, przejść pieszych, wycieczek autokarowych oraz obozów szkoleniowych. Organizowane są na weekendach mniej więcej raz w miesiącu w czasie trwania roku akademickiego (z wyłączeniem wakacji). Wyjazdy odbywają się na terenie uprawnień. Do zaliczenia kursu wymagane jest uczestnictwo w min. 70% wszystkich wyjazdów. Najczęściej wyruszamy z Rzeszowa w piątki ok. godziny 18:00 i wracamy w niedzielę wieczorem (wykorzystujemy głównie dni wolne od pracy). Na wyjazdach często korzystamy z noclegów w schroniskach i agroturystykach, ale śpimy także pod namiotami. W związku z tym niczym nadzwyczajnym dla nas jest przemieszczanie się z ciężkim plecakiem, nocą, poza szlakami.
- Praktyka przewodnicka czyli inaczej bazowanie, które należy zaliczyć podczas wakacji. Do wyboru są dwie nasze bazy noclegowe: w Wisłoczku lub w Zyndranowej. Minimalny okres bazowania to 7 dni, w systemie zazwyczaj od soboty do soboty. Praktyka ta polega na opiece nad ww. obiektami oraz obsłudze ruchu turystycznego.
- Dzień pracy na rzecz Koła czyli udział w wszelkiego rodzaju robotach. Może to być rozbijanie lub zwijanie bazy w Wisłoczku, mogą to być roboty przy drewnie w Zyndranowej, może to być całkiem inny dzień podczas którego wykonasz jakąś pracę w ramach wolontariatu (np. koszenie trawy, pomoc przy remontach itp.).
- Testy sprawdzające wiedzę z wykładów, zaplanowane zgodnie z Programem Kursu. Każdy test składa się z 20 pytań jednokrotnego wyboru z trzema możliwymi odpowiedziami. Aby go zaliczyć trzeba poprawnie odpowiedzieć na min. 75% pytań.
- Egzamin wewnętrzny, którego zaliczenie umożliwia zakończenie kursu. Po zdanym egzaminie uzyskuje się blachę przewodnicką naszego Koła.
- Na końcu po zaliczeniu wszystkich wymaganych testów i egzaminów oraz mając odpowiednią frekwencję na wykładach i wyjazdach każdy uczestnik dostaje zaświadczenie ukończenia kursu dające możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego przed Komisją powołaną przez władze wojewódzkie i zdobycia uprawnień przewodnickich.